Gözlük

Gözlük

Uzun zaman sonra bir araya gelen çocukların cıvıltısı tüm bahçeyi dolduruyordu.Aradan geçen yazın özlemi, neşeli çocuk sesleri ile siliniyordu duvarlardan.Bu neşeli kalabalığın içinde diğerlerine karışmak için hevesli, ancak yepyeni bir dünyaya adım atmanın çekingenliği ile arafta kalmış, kalabalık bir grup göze çarpıyordu.Birinci sınıflar annelerinin eline sıkıca tutunmuş, başlarına ne geleceğini anlamaya çalışıyordu. 

Zil çaldı ve tecrübeli öğrenciler, ezber edinmiş bir telaşla bahçede yerlerini aldılar.Okul Müdürü’nün yeni eğitim yılı konuşmasının ardından, okulun kıdemli bütün öğrencileri, öğretmenleri ile beraber sınıflarına gittiler.Geride kalan 1. Sınıflar öğretmen kurasını beklemeye başladılar. Öğretmeni belirlenen sınıf annesini takip eden ördek yavruları gibi, annelerinin eline daha da sıkı sarılarak, sınıflarına girmeye başladılar.

1- D sınıfının öğretmeni Hasan Beye arkadaşları takıldı “yılın şanslısı sensin galiba Hasan hoca kolay gelsin bak senin şubenin arkasında duruyor, ilk sınıfa girmemci “ yılların öğretmenleri bir bakışta öğrencinin derdini niyetini anlayıveriyordu.Çok haklıydı arkadaşları, kendi sınıfının arkasında, tüm öğrencilerin epeyce gerisinde, annesinin arkasına saklanmış onu geriye doğru çekiştiren kız çocuğuna baktı Hasan öğretmen,”nazarlık olsun oda gelir elbet” dedi. 

Tüm sınıf içeri girmiş herkes bulduğu yere oturmuştu bile. sınıfta annelerin bir kısmı içeride, bir kısmı kapı önünde ne yapacağını bilmez halde bekleşiyordu. İlk gün kargaşası alabildiğine görkemli yaşanıyordu. Hasan öğretmen kararlı adımlarla sınıfa yöneldi sayın velilerim sizi çocuklarımı ilk tenefüse kadar beklemek üzere bahçeye alalım çocuklarımla tanışmak için bizi yalnız bırakmanızı istiyorum dedi. Veliler bahçeye doğru çekilirken, kapıda annesinin arkasında saklı kızı gördü yine, sınıfa eliyle bekleyin işareti yapıp kapının önüne çıktı. “Benim güzel kızım dışarda mı kalmış merhaba ben Hasan “diye elini kıza uzattı. Annesinin arkasına saklanan kızın,  kıvırcık saçlı küçük başı tereddütle uzandı.Kız bir tanesinde plastik bir kapak takılı gözlüğünün ardından ürkek ürkek bakan tek gözü ile öğretmeninin bakışlarını yakaladı. O tek gözde merak, endişe, korku ve çocukça bir heyecan yakaladı Hasan Öğretmen.Ve o zaman anladı Hasan Öğretmen; bu sadece anneden ayrılmak istememek değildi. Diğerlerinden farklı göründüğünü  bilen ve bunun başına açacağı işlerden  korkan bir çocuk vardı karşısında.Muhtemelen bu garip görünüşlü gözlükle başına neler gelebileceğini biliyordu çocuk. “Eee tanışamadık seninle, hala adını söylemedin  bana “ dediHasan Öğretmen. Gözünün halini sormayan, gözlüğünden bahsetmeyen bu adama içi ısınmış olmalı ki, elini uzattı kız.” Pelin, Pelin benim adım” dedi. Öğretmenin uzanan elini tuttu, tereddüt eder gibi annesinin elini bırakıp bırakmamak arasında gitti geldi bir an.Sonra öğretmenin elini daha bir sıkı tutup, annesine el salladı.    

 Öğretmeni ile sınıfın kapısından içeri girmeleriyle,  en önde oturan çocuğun “ canavar kız geldi, canavar kız geldi” diye bağırması bir oldu. Bütün sınıf aynı anda” canavar kız geldi” diye bağırıp parmaklarıyla küçük kızı birbirine gösteriyor, kahkahalarla gülüyorlardı.Öğretmenin sınıfı susturma çabaları hiçbir işe yaramıyor ,çocukların acımasız kahkahaları küçük kızın yüreğine saplanıyordu.

Öğretmeninin elindeki küçük eli gitgide küçüldü kızın,yok olmak ister gibi öğretmenin arkasına saklandı.Adamın bacağına sarılıp görünmez olmaya çalışıyordu küçük kız, kıpkırmızı olmuştu, içine girecek bir delik arar gibi yerden hiç kaldırmıyordu başını.

Hasan Öğretmen sonunda sınıfa susturmuş, küçük kızın elini sıkı sıkı tutup,” gel güzelim otur bakalım sırana” demişti. “ Seni yardımcım yaptım, teneffüste bana yardım edeceksin “diyerek sınıfın önünde rahatlatmaya çalışmıştı kızı, ama kız hala kıpkırmızıyı, küçücük olmuştu sırasında.Unutulmaz bir ilk gün anısını, çantasına koyduğunu anlamadan,daha çok dalga geçmesinler diye sessizce ağlıyordu sırasında.

O gün olanları, akşam babasına,  “Çok utandım, hiçbir şey yapmamıştım ki ben” diye anlatacaktı.”Takmam ben o gözlüğü bir daha” diye ağlarken…

                                                                                         Pelin Gören                           

Next post
Written by

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir